Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Fiodor Dostojewski - biografia

Fiodor Dostojewski przyszedł na świat 30 października 1821 roku w jednej z najuboższych dzielnic ówczesnej Moskwy. Był drugim synem z ośmiorga dzieci lekarza Michała Andriejewicza Dostojewskiego i Marii Dostojewskiej z domu Nieczajew. Już jako małe dziecko zetknął się ze światem nędzy i występku, krzywdy i poniżenia. Warunki życia, w jakich dorastał, były skromne. Ojciec, człowiek o trudnym usposobieniu i drażliwy, lubił zaglądać do kieliszka. Matka niewiele miała do powiedzenia, ale to właśnie jej zawdzięcza Dostojewski chłopięce rozmiłowanie w literaturze. Krąg jego młodzieńczych lektur to historyczne romanse Waltera Scotta, „powieści grozy” Ann Radclife oraz utwory Honoriusza Balzaka i E.T.A. Hoffmana, z literatury rosyjskiej zaś Nikołaj Karamizin, Wasilij Żukowski i oczywiście uwielbiany Aleksander Puszkin.

W roku 1837 – po śmierci matki – ojciec umieścił syna w szkole w Sankt Petersburgu dla uzupełnienia edukacji. W latach 1838-1843 Dostojewski studiował w Głównej Szkole Inżynierskiej, którą ukończył z patentem inżyniera i w stopniu podporucznika. Podjął służbę, ale już w roku następnym podał się do dymisji, by poświęcić się wyłącznie pracy literackiej,

Debiutował w roku 1846 powieścią epistolarną Biedni ludzie, której tematem była nieodwzajemniona miłość drobnego kancelisty do ubogiej panny. Powieść została entuzjastycznie przyjęta w kręgu wielce wówczas wpływowej „szkoły naturalnej”. Młodego debiutanta pasowano na następcę wielkiego Nikołaja Gogola i kontynuatora jego „dramy urzędniczej”.

Wkrótce jednak Dostojewski odchodzi od socjologizmu „szkoły naturalnej” ku romantycznemu socjologizmowi, zauroczony problematyką buntu jednostki przeciwko represywnym konwencjom społecznym u Fryderyka Schillera, Goethego, Byrona i Lermontowa. Już bohater opowiadania Sobowtór (1846), kancelista Goladkin, cierpi na typowo romantyczną przypadłość: rozdwojenie jaźni. Dalszym krokiem Dostojewskiego na tej drodze – ku współczesnej prozie psychologicznej – były granicząca z horrorem nowela Gospodyni (1847) oraz powieść sentymentalna Białe noce.

Kariera pisarska Dostojewskiego została brutalnie przerwana przez aresztowanie wiosną 1849 roku. Powodem było uczęszczanie na towarzyskie „piątki” u Michaiła Butaszewicza-Pietraszewskiego, podczas których żywo dyskutowano na tematy filozoficzne, ekonomiczne, społeczne. Pociągnięto wówczas do odpowiedzialności 123 osoby. Osadzony w Twierdzy Pietropawłowksiej Dostojewski po wielomiesięcznym śledztwie został – wraz z grupą 21 osób – skazany na karę śmierci przez rozstrzelanie. Reskrypt Mikołaja I o złagodzeniu wyroków odczytano skazańcom dopiero na miejscu kaźni, gdy pierwszą trójkę spośród nich przywiązano już do słupów (Dostojewski był w drugiej trójce). Ostatecznie skazano pisarza na cztery lata katorgi, a potem wcielenie do wojska w stopniu szeregowca.

strona:   - 1 -  - 2 - 
autor:

Justyna Kulma -Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł
Komentarze
artykuł / utwór: Fiodor Dostojewski - biografia • Fiodor Dostojewski - biografia - Raskolnikow (st.petersburg)
  yo, ludzie, czytajac Dostojewskiego uczysz sie o zyciu, to lepsze niz ogladanie filmow, te opisy ulic Petersburga, zwyklych, prostych ludzi, to cos niesamowitego. U zadnego innego pisarza nie natrafilem na taka ilosc trafnycg uwag na psychike ludzka, na relacje miedzy ludzkie itd. jesli wiecie co ja mowie... takze polecam jego ksiazki, by the way: Zbrodnia i Kara jedna z najlepszych lektur szkolnych, dobrze ze chociaz tego nam nie zabrali :)


 • Fiodor Dostojewski - biografia - kasia (sss {at} op.pl)
  najgłupsze co usłyszałam o Fiodorze Dostojewskim to teorie iż miałby on nienawidzić polaków xD Ostrzegam ze to głupota. Krytykował polaków za to że odcinają się od kultury wschodu na rzecz zachodu. A Polacy jak to Polacy, nerwowo reagują na krytykę i zrobili z Dostojewskiego jakiegoś anty polaka o.O


 • Fiodor Dostojewski - biografia - Dominika ()
  Można pokochać powieść? jeśli tak to ja to zrobiłam." zbrodnia i kara" to książka genjalna.Gdy przeczytałam ją coś się zmieniło w moim postrzeganiu dobrej książki. Po takiej lekturze z ogromną ochotą przeczytam kolejne powieści tego wspaniałego czlowieka.


 • Fiodor Dostojewski - biografia - Nitek. (niteczka_me {at} tlen.pl)
  Zakochałam sie w twórczości Dostojewskiego. Pokazuje życie... nie z tych stron których chcemy widzieć... lecz pokazuje prawde, prawdziwy obraz świata i życia ludziekiego.!


 • Fiodor Dostojewski - biografia - Małgo ()
  O Dostojewskim piszę pracę licencjacką (Obraz śmierci w "Braciach Karamazow"). Jest moim ulubionym pisarzem, szalenie odważnym, wybujałym językowo a jego książki działaają na wyobraźnię


 • Fiodor Dostojewski - biografia - kasia (sweet_donkeyo2.pl)
  uwżm że biografia bardzo dobra ogólnie ta strona z opracowaniami wszystkich lektur jest berdzo dobra jeśli tylko czegoś nie zdążę przeczytać zawsze wchodzę na tę stronę gdyż najbardziej wiarygodnie ukazuje streszczenia lektur:) oby tak dalej:)


 • Fiodor Dostojewski - biografia - Zenek (Zeb30 {at} interia.pl)
  Dostojewski pisał to co my czujemy.Nie da się przelać umysłu na papier,Dostojewski to zrobił,pokazuje miłość,strach,nas samych patrzących na życie.Jego twórczość to uczucia ,nie materia które są z nią związane.


 • Fiodor Dostojewski - biografia - Krolina (appollinkawp.pl)
  a mi sie bardzo bracia karamazow podobali :) ale kto co woli :) a dostojewski wg mnie swietnie pisal :) jeszcze BIESY wypadaloby przeczytac :) tez podobno warte uwagi :)


 • Fiodor Dostojewski - biografia - Laura (nooit {at} wp.pl)
  "Zbrodnia i kara" jest rzeczywiście super. Ale teraz czytam "Braci Karamazow" i muszę przyznać, że jestem dość rozczarowana... uważam, że książka ta jest niespójna, mniej więcej do 800 strony (ma około 1300 zależy od wydania) jest to powieść sensacyjno-awanturniczo-obyczajowa, głównie zbudowana na dialogach, do tego wiele wątków ze "Zbrodni i Kary" zostaje tu powtórzona lub mówiąc nie naukowo: przerobionych. gg 4737747
Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi:
Fiodor Dostojewski - Fiodor Dostojewski - Zbrodnia i kara - Zbrodnia i kara - Fiodor Dostojewski -
Zbrodnia i kara - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line

Matura z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies