Cytaty
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Do jakiej podłości zdolne jest moje serce!

Ja bym tę starą babę zabił i obrabował, i bądź pewien, że zrobiłbym to bez najmniejszych wyrzutów sumienia. [...] Zabij ją i weź jej pieniądze, z tym że następnie z ich pomocą poświecisz się służbie dla całej ludzkości.

Krew buchnęła jak z wywróconej szklanki.

Za jedno życie – tysiąc żywotów uratowanych od gnicia i rozkładu. Jedna śmierć w zamian za sto żywotów – przecież to prosty rachunek!

Ludzie, podług prawa przyrody, dzielą się ogólnie na dwie klasy: na klasę ludzi niższych, będących, że tak powiem, materiałem, który służy wyłącznie do wydawania na świat sobie podobnych, oraz na ludzi właściwych, to znaczy posiadających dar czy talent, który im pozwala wygłosić w swoim środowisku nowe słowo. [...] Pierwsza klasa jest zawsze władczynią teraźniejszości, druga klasa - władczynią przyszłości. Pierwsi zachowują świat i pomnażają go liczebnie, drudzy pchają świat naprzód i kierują go ku oznaczonym celom.

Nie zabiłem człowieka, zabiłem zasadę.

Nie wierzę w przyszłe życie.

Nie tobie się pokłoniłem, pokłoniłem się całemu cierpieniu ludzkiemu.

Nie wiedział, jak to się stało, lecz nagle coś jakby go poderwało i rzuciło.

Boże! – zawołał – czyżbym był w stanie, czy mógłbym naprawdę wziąć siekierę, walić ją po głowie, rozpłatać jej czaszkę... będę się tarzać w ciepłej, lepkiej krwi, wyłamywać zamek, kraśc i drżeć, skradać się cały zalany... z siekierą... Boże, czy to możliwe?

Boże – błagał – wskaż mi moją drogę, a wyrzekam się tego przeklętego mojego... marzenia!

(..) właściwie wszystko jest w mocy człowieka, ale wszystko mu przechodzi koło nosa jedynie wskutek tchórzostwa.

Człowiek jest podły i do wszystkiego się przyzwyczaja. (...) a co, (...)jeżeli człowiek nie jest podły sam przez się, to jest jako cały rodzaj ludzki, wówczas oznaczałoby to tylko przesądy wymyślone dla przestrachu, że żadne granice nie istnieją i tak powinno być.

(...) aby kogoś poznać, należy badać go ostrożnie i delikatnie, żeby się pospiesznie nie uprzedzić do niego, bo to później bardzo trudno jest wykorzenić.

Słowa to jeszcze nie czyny.

(...) każdego człowieka należy poznać osobiście i z bliska, żeby móc o nim wydawać sąd.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Wątek filozoficzny w Zbrodni i karze
2  Przesłanie „Zbrodni i kary”
3  Wątek społeczny w Zbrodni i karzeKomentarze
artykuł / utwór: Cytaty


 • Powiedzcie na której stronie albo chociaz w którym rozdziale znajde ten cytat ponizej? jestem w rozpaczy,,,,potrzebny na wczoraj....chodzi o to ze chce troche wiecej prozy np co jest powyzej w ksiazce tego cytatu Boże! – zawołał – czyżbym był w stanie, czy mógłbym naprawdę wziąć siekierę, walić ją po głowie, rozpłatać jej czaszkę... będę się tarzać w ciepłej, lepkiej krwi, wyłamywać zamek, kraśc i drżeć, skradać się cały zalany... z siekierą... Boże, czy to możliwe?
  Kamil (kruszonprezes {at} o2.pl)

 • kruca fix potrzebuje jakies cytaty o miłości Soni i Raskol. akle chyba słabe szanse co?? :) chyba że zna ktoś jakąs dobra stronke to prosze o kontakt ma emaila adusiab {at} yahoo.pl
  Ada (adusiab {at} yahoo.pl)

 • Ziomek nie rżnij pawiana. Na maturę wystarczy na uzyskanie 80% spokojnie. Chyba, że brak Ci umiejętności pisania, bo wszelkie najważniejsze informacje są w ów streszczeniu zawarte. A jeśli chcesz czerpać przyjemność, wręcz delektować się każdym słowem i dochodzić własnych wniosków to przeczytaj sobie tą książkę i nie zawracaj za przeproszeniem d*** porządnym ludziom, którzy mają dużo ważniejsze zajęcia niż czytanie lektur. Pozdrawiam.
  Lukas (styknie {at} o2.pl)

 • Tak bardzo negujecie opracowania a sam fakt zostawiania komentarzy na tej stronie świadczy o ich czytaniu. Proste. Wyobraźcie sobie, że są i tacy, którym czas nie pozwala na czytanie tak długich lektur. Nie sposób jest usiąć do przeczytania tak długiej ksiązki, kiedy przed Tobą stoi stos innych zeszytów. Pozdrawiam. A czy to wypracownie jest dobrze czy nie, okaże sie jutro. Będzie 'baniak' nie bedzie 'baniaka' ? Oto jest pytanie. ! ;)
  Anonim ()

 • zapewny Ty Elwuś "nicio" nie źnalaźłaś boś głupia i mało bystra. Jak można nie pokochać takiej lektury jak "Zbrodnia i Kara"??!!... aż się człowiek rwie żeby cokolwiek napisać o swoich przemyśleniach! dla mnie pisanie streszczeń to podłe zajęcie: same mdłe fakty, zero odczuć, zero SIEBIE! pfff Streszczenie na tej stronie zawiera spoooro błedów (pominę chciażby przekręcanie fabuły w pewnych miejscach, ale wspomnę o jednej perełce hahaha--> "wstał i pocałował ją w nogę" (!) noż w mordę! Z szacunku nie całuje się człowieka w łydę, kolanko, tudzież w udko, tylko w STOPĘ mili państwo (hahahaha)... No i żeby pocałować tę część ciała, trzeba się zgiąć, a nie wstać :P
  dziambi ()

 • ogólnikowo ale konkretnie, swietnie zrobione opracowanie, jest tu wszystko trzeba potrzeba na normalną lekcje polskiego, ale "Zbrodnia i Kara" to i tak książka którą trzeba przeczytac bo streszczenie nic nie da, a po drugie naprawde warto ją przeczytać bo to świetna książka
  Wojtek (big_feet {at} o2.pl)

 • ajny link bo jest tu wszystko na temat tej ksiazki a nie chce mi sie tego czytac;/ pozdrowienia dla wszystkich pa
  papcia ()

 • Niom niestety tutaj nie znalazłam nicio co by mi było potrzebne do mojej pracy, bo Maria jest za bardzoe wymagająca... Ona nie chce streszczenia tylko jak walnie jakiś temat do podanej lektury to nie wiadomo, gdzie tego szukac... =/ Dzięki, ale nie tym razem!
  Ewluś (ewela150 {at} interia.pl)

 • Zdzrzyło mi się przesłuchiwać (kilkakrotnie) pewną osobę (młody, sympatyczny, 20-letni chłopak z biednej rodziny). Nic wówczas (nawet w najmniejszym stopniu) nie wskazywało na to, że kilka dni wcześniej zamordował swoją babcię.W miesiąc po naszych "rozmowach" popełnił jeszcze dwie inne zbrodnie. Ps. Dzisiaj Daniel odsiaduje wyrok dożywotniego pozbawienia wolności...
  Nieznane (www.hades1 {at} wp.pl)


Tagi:
Cytaty ze Zbrodni i kary -