Zbrodnia i kara jako powieść psychologiczna
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
A oto kolejny przykład narracji 3-osobowej:

W pierwszej chwili przekonany był, że dostaje obłędu. Przeszedł go zimny dreszcz, ale dreszcz ten spowodowany był również gorączką, która zaczęła go trawić jeszcze we śnie. Teraz zaś tak nim rzucało, że ząb na ząb nie trafiał i wszystko w nim drżało.


Autor bardzo skrupulatnie zdaje relację ze stanu psychicznego Raskolnikowa. Informacje tego typu, bardzo zresztą szczegółowe, przewijają się przez całą powieść:

Z wyglądu można go było wziąć za rannego albo za człowieka zgnębionego silnym bólem fizycznym – brwi miał ściśnięte, wargi zaciśnięte, oczy mu błyszczały. Mówił mało i niechętnie, jakby sprawiało mu to ból lub wypełniał niemiły obowiązek, a w ruchach jego można było spostrzec oznaki niepokoju. [...] Blada i chmurna jego twarz rozjaśniła się na chwilę, gdy weszły matka i siostra, lecz zaraz w miejsce poprzedniego ponurego roztargnienia osiadł na niej wyraz wewnętrznej udręki.


Posługując się tymi nowatorskimi technikami autor kreuje bardzo sugestywnie przemawiającą do czytelnika postać człowieka uwikłanego w morderstwo. Fascynujące studium zwichniętej psychiki, jakie przynosi dzieło Dostojewskiego, stało się dla wielu pisarzy niedościgłym wzorem analizy najtajniejszych zakamarków ludzkiej duszy.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Przesłanie „Zbrodni i kary”
2  Geneza powieści
3  Sonia - charakterystykaKomentarze
artykuł / utwór: Zbrodnia i kara jako powieść psychologiczna


 • Dajcie spokoj co to za bajka. Jakos nie slyszalem nigdy o mordercy ktory dostawal goraczki i mdlal z powodu popelnionego zabojstwa. Literatura jak zawsze idealizuje swiat albo pokazuje nietuzinkowe sytuacje i historie byleby byc ciekawsza. Mordercy doskonale zdaja sobie sprawe z tego co robia. Ale nie - od realizmu wazniejszy jest styl.
  rosja (rosjawojsko {at} niedam.pl)

 • Dostojewski jako perfekcjonista starał się w tym utworze nie tylko nasycić głównego bohatera cechami zabójcy, ale również człowieka nie widzącego wyjścia z sytuacji, mającego wrażliwość na nieszczęście innych choć mogłoby się wydawać, iż jest to tylko usprawiedliwienie zbrodni jaką popełnił. Nie widzę choćby najmniejszego podobieństwa Raskolnikowa i Wokulskiego z utworu "Lalaka".
  angelika (angel_gril {at} o2.pl)

 • Co jest ważne w utworze to sama koncepcja duszy ludzkiej, miejsca człowieka w społeczeństwie, ale przede wszystkim, braku kontaktu i więzi uczuciowych z innymi, izolacja, pustka wewnętrzna i samotność pośród otoczenia pełnego ludzi. Petresburg jest także jakby "aktorem", to on wpływa znacząco na decyzję Raskolnikowa, jego brudne, cuchnące, ciemne i wilgotne ulice wypełnione swądem pijaków wychodzących nad ranem z tanich szynków niejako tworzą podkłąd dla zbrodni, w pewnym sensie morderstwo jest w odpowiednim tonie dla takiego obrzydliwego środowiska, w którym natura neurotyczna, słaba, wrażliwa, obarczona nadziejami rodzinnymi i nie mogąca im podołać ucieka do głębi zła, które czai się w każdym człowieku. Moim zdaniem natura zła jest tutaj, powiedziałbym, bardzo conradowska, mamy więc samotnego bohatera, otchłań zła i jego podróż przez katorgę winy i bezsens bólu i wyrzutów. Motywy społeczne są jasne, ale to co jest ważne to psychologiczne tło, na którym krwawe zabójstwo się dokonuje, ponadto via dolorosa przypomina męczennika za sprawę. Dostojewski historią o dawnej narzeczonej głónego bohatera wprowadza na jego portret psychologiczny odcień szlachetności i piękna duszy, w której współczucie trwa w zgodzie z chęcią pomocy człowiekowi, który jest ułomny bądź niezrozumiany i wyśmiewany. R. jak ks. Myszkin Natalii pragnął pomóc opuszczonej i przygnębionej dawnej narzeczonej.
  Spitfire 1988 (oskargruszczynski {at} op.pl)

 • zbrodnia i kara to lektura, którą przeczytać powinien każdy młody człowiek. jest to powieść bardzo pouczająca i ciekawa. po przeczytaniu utworu dostrzega się wiele popełnianych przez siebie błędów, których dotąd się nie dostrzegało. po prostu hardcore......!!!!!!!! normalnie zbrodnia i kara.
  maxiv ()

 • Raskolnikow był troche bardziej rozgarnięty, niz ten chłopek roztropek Wegiełek z "Lalki".A tak w ogóle to co o to by byla za literatura gdyby wszyscy bohaterowie reagowali, mysleli i wybierali w ten sam sposób?
  shanon (nusnik {at} poczta.onet.pl)

 • Szczerze mowiąc, powieść Dostojewskiego jest jedną z niewielu lektur, które przeczytałam w całości.. myślę, że gdyby w obowiązującym kanonie było więcej książek ukazujacych prawdziwe życie, (tak jak "Zbrodnia i kara"), uczniowie zaczęliby chętnie czytać książki...
  ewelina (enge19 {at} interia.pl)

 • moim zdaniem trudno jest utrzymać czystość serca, jeśli sprzedaje się własne ciało. A jednak w powieściach często tak jest. Czy Raskolnikow nie czuł do Sonii później pewnego wstrętu, "że każdy ją miał", jak mąż Magdalenki ocalonej przez Wokulskiego w "Lalce"?
  mientka ()


Tagi: