Wątek filozoficzny w Zbrodni i karze - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Raskolnikow to skrajny indywidualista, dopuszczający moralny relatywizm. Jest przekonany o istnieniu ludzi wyjątkowych, mogących łamać zasady i prawo moralne. Wyznaje Soni:
[...] postawiłem sobie kiedyś pytanie: co zrobiłby na moim miejscu, na przykład, Napoleon, gdyby dla rozpoczęcia kariery miał pod ręką nie Tulon, nie Egipt, nie przeprawę przez Mont Blanc czy inne monumentalne i piękne rzeczy, lecz po prostu jakąś śmieszną starowinę, wdowę po registratorze, którą w dodatku trzeba zabić, żeby z jej kuferka zabrać pieniądze (dla tej kariery, rozumiesz?), czy zdecydowałby się na to, gdyby nie było innego wyjścia? Czy powstrzymałoby go przeświadczenie, że jest to czyn zbyt mało monumentalny i... występny?


W tym miejscu należy odwołać się do filozofii Nietzschego. Zawarta w niej jest między innymi koncepcja człowieka fizycznie i duchowo silnego (nadczłowieka), który jest zdolny dokonać twórczego czynu. Wielkość owej jednostki polega właśnie na przekraczaniu ludzkiej małości, wydobywaniu się ponad nędzę ludzkiej kondycji po to, by tworzyć nową kulturę.

Według Nietzschego Bóg nie istnieje, a w istocie to człowiek jest wyłącznym twórcą własnego losu. Jeżeli nie ma Boga, to człowiek jest jednostką wolną, suwerenną, staje się podmiotem działań i może sam stanowić o swoim losie. Natomiast świat jest procesem, w którym nie ma z góry ustalonego porządku, w związku z tym wszystko jest relatywne, zmienne. W swej filozofii Nietzsche dąży do przewartościowania wartości (por. nihilizm, który dąży do zanegowania wartości); człowiek, jednostka samodzielna i twórcza, ma prawo powołać do istnienia swój własny system wartości.

W duchu nietzscheańskiej filozofii postępuje główny bohater Zbrodni i kary , Raskolnikow, który na pytanie Soni: "Czyż wolno?", odpowiada dumnie: "przecież zabiłem tylko [...] bezużyteczną, plugawą wesz" i wygłasza tyradę o tym, że człowiek "mocny i silny rozumem i duchem" ma prawo gwałcenia norm i zakazów, ustanowionych na użytek pospolitej większości.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Wątek religijny w Zbrodni i karze
2  Motyw miasta w Zbrodni i karze
3  Wątek społeczny w Zbrodni i karzeKomentarze
artykuł / utwór: Wątek filozoficzny w Zbrodni i karze


 • jojo napisał: "Powiem więcej! Wydaje mi sie, ze Dostojewski pisząc Zbrodnie i Kare zrobił coś podobnego do Einsteina... Gdyby bowiem Einstein wiedział, ze jego odkrycia umożliwią powstanie bomby atomowej, to jak sam twierdził, nigdy by ich nie opublikował. Ciekawe czy i Dostojewski wyrzekł by się powieści i poglądów, gdyby mógł przeczuwac jak opatrznie mogą zostac zrozumiane jego zapatrzenia, najpierw przez Nietschego, potem przez Hitlera..." Może się mylę ale zazizm nie opierał się na "Zbrodni i karze", bowiem książka ta wyraźnie, nie promuje ale dyskryminuje koncepcję nadczłowieka. Słuszniejsze jest stwierdzenie, iż to Nietzche był pomysłodawcą tej idei, choć nie przypuszczał, że tacy ludzie jak Hitler omylnie zinterpretują jego myśli. Co do Raskolnikowa, to ciężko powiedzieć czym się kierował. Z moralnego punktu widzenia można dojść do dwóch odmiennych wniosków. Przedewszyskim jest to morderswo i jak ktoś wyżej wspomniał, nic nie może usprawiedliwić takiej zbrodni jak odebranie życia innej jednostce. Z drugiej jednak strony można odczuć, że ta lichwiarka rzeczywiście zasłużyła na śmierć, ze względu na jej charakter. Osobiście przyznam, że czułem nienawisć do niej za to jak traktowała Lizawietę i za to jak wysysała z ludzi życie. Wedłum mnie nie da się dojść do jednoznacznych wniosków w tej kwesti. Jedyne co jest spójne i w stu procentach zrozumiałe to zakończenie.
  Pryzmat (phuc7 {at} wppl)

 • To nie idea Nietzschego była podstawą nazizmu, a zła interpretacja jego notatek przez jego żonę, która będąc antysemitką opublikowała je niezgodnie z myślą filozofa!!
  ckiwon ()

 • Powiem więcej! Wydaje mi sie, ze Dostojewski pisząc Zbrodnie i Kare zrobił coś podobnego do Einsteina... Gdyby bowiem Einstein wiedział, ze jego odkrycia umożliwią powstanie bomby atomowej, to jak sam twierdził, nigdy by ich nie opublikował. Ciekawe czy i Dostojewski wyrzekł by się powieści i poglądów, gdyby mógł przeczuwac jak opatrznie mogą zostac zrozumiane jego zapatrzenia, najpierw przez Nietschego, potem przez Hitlera...
  Jojo ()

 • Właściwie to każdy z nas jest 'potencjalnym mordercą', Rodion natomiast po prostu mordercą, a co do systemu filozoficznego wyznawanego przez głównego bohatera, to choc trudno mi sie osobiście z nim nie zgodzic, to jednak oczywiste jest, ze jest on niebezpieczny, czego przeciez dowodzi historia, gdyż poglądy Raskolnikowa to nic innego jak tylko Nietzsche, którego prace stały się podstawami nazizmu, a w koncekwencji cierpienia i śmierci milionów ludzi.
  Jojo ()

 • Hmm osobiscie uwazam ze Rodian nie zalowal tego co zrobil ze zabil Alone i Lizawiete ale zalowal tego ze nie jest wybitna jednosta za jaka sie uwazal. Pozatym zadna zbrodnia nie jest nie ma miejsca na wytlumaczenie to tak jak ja bym zabil sasiada bo on krzyczy na zone w zadnym wypadku
  Misiek ()

 • Morderstwo, ktore popełnił Rodion Raskolnikow mimo wszystko było morderstwem, i nie na jednej a na dwoch kobietach. Czy uważacie, że powinien zostac uniewinniony? Według mnie absolutnie nie, gdyż mimo sych dobrych intencji odnośnie otoczenia i dobrych uczynkow jest potencjalnym mordercą, jaki podlega każe, tak więc nic dobrego co zrobil, ani przyznanie sie do winy nie usprawiedliwia go z tej sytuacji, gdyż to co zrobił przerasta wszystko i obdarza go oceną negatywną. Jego pomoc i dobre chęci, a także przyznanie sie do winy tylko łagodzą jego karę. Niestety wywodzące się z jego poglądow filozoficznych myśli i nowe zapatrywania na otaczający go świat nie byly korzystne. Filozofia nad jaką rozważął Rodion jest bowiem nadzwyczaj niebezpieczna, czego dowodem jest sama zbrodnia. Podajecie tutaj powody proste i oczywiste, a niektorzy z was zapominają iż najważniejszych aspektow motywujących Raskolnikowa do zbrodni były motywy wywodzące się z jego skomplikowanej psychiki, z ktorą niejednokrotnie sam nie potrafił sobie poradzić, to właśnie stanowi tutaj meritum tej sprawy... Bo przecież wszyscy wiemy, że owa książka nie jest powiścia kryminalną, mimo tego co sie tam wydarzyło a powieścią psychologiczną, dlaczego? Otoz dlatego, bo została przesycona opisami przeżyć na tle psychicznym i emocjonalnym(...) Co zresztą wiemy...
  KamilG (rince {at} tenbit.pl)

 • moi drodzy czytając powieść Dostojewskiego dochodzących do śmiesznych wniosków iż zbrodnia może być w jaki kolwiek sposób usprawiedliwiona! zbrodni nie można usprawiedliwić. Fanatyczna idea zabójstwa u Raskolnikowa jest przerarzająca. W tym wypadku to Raskolnikow był niebezpieczną jednostką w spoiłeczeństwie!
  Szalona15 ()

 • Jestescie w bledzie! Raskolnikow wcale nie zalowal tego, ze zabil lichwiarke co widac wyraznie w epilogu. Rodia jest zly na siebie, za to ,ze przyznal sie do zbrodni. Bohater żaluje swojej słabosci, że nie uratowal swojej egzystencji.
  Magda (srubeczka17 {at} wp.pl)

 • Rodion wcale nie żałuje początkowo tego, że zabił tę konkretną kobietę, tylko żałuje, że była to zbrodnia niedoskonała, ze nie okazał sie byc taki jak Napoleon, ze nie był jednostka wybitmną, która ma do tego prwao. w Epilogu dopiero następuje przemiana.
  słowik ()

 • Kiedy Rodion tłumaczy motyw zbrodni, powołuje się na Napoleona. Przyrównuje się do Napoleona- roznica jest taka, ze dla rozpoczecia kariery N. potrzebny jest Tulon, Egipt, przeprawa przez Mont Blanc; dla rozpoczecia prawdziwego zycia potrzebne jest Raskolnikowi usuniecie ze swiata 'wszy' jaka jest lichwiarka. Dopiero pozniej, widzac swoje zachowanie po zbrodni; sam stwierdzil, ze jest taka sama wsza, jak lichwiarka.
  aq ()

 • zbrodnia została popełniona. wszyscy wiedzą, że to on. oczywiście mogą być okoliczności łagodzące. ale wyrok może zapaść tylko jeden- skazująćy go na więzienie. gdyby doszło do uniewinnienia. to każdy morderca, mógłby tak mówić. jeśli ktoś popełnił przestępstwo. musi być za nie ukarany. w przypadku raskolnikowa mozna rozpatrzyć kilka okoliczności, które mogą złagodzić wyrok. nie może być tu mowy o uniewinnieniu.
  kuba ()

 • Uniewinniłabyś człowieka, który mordując z zimną krwią dwie kobiety, aby sprawdzic czy jego ideologia jest prawdziwa???? Dobry sędzia patrze :D Ogółem książka jest naprawdę wyśmienita i warta przeczytania, a opracowania.......bez komnatarza
  folk (folk {at} wp.pl)

 • Raskolnikow przypomniał sobie rozmowę 2 studentów, z których wynikało, iż "Jedno życie ludzkie i tysiąc ludzkich istnień zostanie uratowanych od demoralizacji i występków. Jedna śmierć w zamian za sto istnień - przecież to tylko zwykła arytmetyka." Gdybym była sędzią w tej sprawie uniwienniłabym Raskolnikowa (m. in. za jego dobre uczynki i pomoc [śmierć Marmieładowa, pomoc prostytuce, Sonii], poza tym Raskolnikow zabił lichwiarkę, aby jak sam mówi "odciążyć społeczeństwo", bohater żałuje swojego czynu; jak widać w powieści Raskolnikow kilkakrotnie niemal przyznaje się do zbrodni, zaś w innym momencie robi wszystko by nie zdradzić się choćby słówkiem).
  Mycha ()

 • dodałabym, że uważa, iż zabijając lichwiarkę odciąży społeczeństwo.
  Justyna ()


Tagi:
Filozofia w Zbrodni i karze - Fiodor Dostojewski - Zbrodnia i kara -