Zbrodnia i kara - streszczenie w pigułce
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Poczucie wspólnoty w upadku i naruszeniu praw moralnych zbliża Raskolnikowa do Soni. Dalsze wizyty u Porfirego uświadamiają Rodionowi coraz wyraźniej zagrożenie, jakie czyha na niego ze strony dociekliwego śledczego. Nosząc w sobie ciężar skrywanej zbrodni, wyznaje wreszcie swoją winę Soni i spotyka się nie z oczekiwanym potępieniem, ale współczuciem i litością. Jednak w odpowiedzi na jej pytanie:
"Czyż wolno?",
odpowiada dumnie:
"przecież zabiłem tylko [...] bezużyteczną, plugawą wesz"
i wygłasza tyradę o tym, że człowiek "mocny i silny rozumem i duchem" ma prawo gwałcenia norm i zakazów, ustanowionych na użytek pospolitej większości. Odrzuca także podsuwaną przez Sonię myśl o dobrowolnym wzięciu odpowiedzialności za swój czyn.

Do Petersburga przybywa Swidrygajłow. Wynajmuje mieszkanie obok mieszkania Soni i tam podsłuchuje jej rozmowę z Raskolnikowem. Pojawienie się Swidrygajłowa niepokoi Rodiona, szczególnie lęka się on o swoją siostrę, którą Swidrygajłow usiłuje zdobyć. Jego postępowanie jest niezrozumiałe i podejrzane, np. otacza opieką osierocone dzieci Marmieładowych. Ostatecznie w poczuciu przegranej popełnia samobójstwo.

Rozmowa z Porfirym, po której Raskolnikow zdaje sobie sprawę, że śledczy jest przekonany o jego winie i czeka jedynie na przyznanie się zbrodniarza, wywiera jednak wpływ na jego dalsze postępowanie. Rodion żegna się z matką i Dunią i chociaż nadal usiłuje bagatelizować wagę swego czynu (w odruchu megalomanii wyrzuca sobie nawet "lichość" zbrodni), udaje się na policję i oświadcza, że jest mordercą lichwiarki i jej siostry. Podczas procesu jasno i szczegółowo przedstawia okoliczności zabójstwa,. Zostaje skazany na ośmioletnią katorgę - sąd bierze pod uwagę stan psychiczny oskarżonego w momencie dokonania czynu, dobrowolne zgłoszenie się na policję i inne okoliczności łagodzące. Skazańcowi podczas katorgi syberyjskiej towarzyszy Sonia. Raskolnikow w czasie odbywania kary dowiaduje się, że matka umarła, a Dunia wyszła za Razumichina. Przebywszy ciężką, groźną dla życia chorobę przeżywa także głęboką duchową przemianę. Powraca do dawno porzuconej wiary religijnej, pod wpływem Soni zaczyna rozumieć wartość transcendentnych praw moralnych i chrześcijańskie podstawy wiary w odkupienie win skruchą i cierpieniem.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Motyw miasta w Zbrodni i karze
2  Wątek filozoficzny w Zbrodni i karze
3  Swidrygajłow - charakterystykaKomentarze
artykuł / utwór: Zbrodnia i kara - streszczenie w pigułce


 • Polecam tą lekturę wszystkim licealistom ! Sam przeczytałem tylko lekko ponad połowę, a właśnie w tym momencie czytam streszczenie w celu przypomnienia sobie do matury ;) Po maturze, gdy będę miał trochę czasu na pewno sięgnę jeszcze raz po tą książkę. Naprawdę POLECAM !
  Sensi ()

 • JKBADH;) (): oj nie, to była przykrywka Rodion nie był złożonym człowiekiem a jedynie rozchwianym. On przykrył chęć kradzieży pobudkami ideologicznymi- tak dla czystości sumienia
  Anonim ()

 • polecam przeczytanie tej lektury. Według mnie najlepsza w całym kanonie. :) Robię teraz przypomnienie do matury i gdyby było więcej czasu, to jeszcze raz bym chętnie przeczytała :)
  madzia ()

 • Roskolnikowi nie chodziło głownie o pieniądze to była dla niego sprawa drugorzedna.uwarzał siebie za nadczłowieka chcial poświecić sie na dobra ludzkości jak np.Napoleon. A na śmierci starej każdy by skorzystał
  JKBADH;) ()

 • Do Pauli..Widać, że słabo u Ciebie ze znajomością lektury. Zerwanie zaręczyn nastąpiło o śmierci Marmieładowa. Więc ni wprowadzaj ludzi w błąd. Co do morderstwa t nie chodziło tu o pieniądze tylko o to, że Raskolnikow uważał, ze stara lichwiarka jest nikomu nie potrzebna, a wibitna jednostka (za jaką uważał się Raskolnikow) może dopuścić się zbrodni dla dobra ludzkości. Np jak Napoleon.
  Nataliz ()

 • Zgadzam sie z w/w komentarzem. Pieniądze były drugorzędną sprawą, był to impuls spowodowany rozmową studentów w barze. Główną myślą Roskolnikowa był fakt, że wszyscy by skorzystali na tym gdyby stara umarła, więc w mniejszym stopniu kierowały go własne pobódki. Odnośnie tej kolacji na której zostały zerwane zaręczyny, to miało miejsce zanim Marmieładow zginął.
  Paula (paolcia120 {at} interia.pl)

 • Streszczenie jest w porządku, ale to nie to samo co książka :) Ze streszczenia nigdy się nie wyniesie tyle, co z przeczytania całości lektury. Pozdrawiam
  Monika ()

 • Streszczenie w pigułce moim zdaniem jest jak najbardziej ok. Z niego dowiedziałam się samych najistotniejszych wydarzeń, które na pweno przydadzą mi się podczas lekcji;-). Dziękuję;-*
  asia19 (asia.chojnacka185 {at} wp.pl)

 • eleganckie :) bardzo pomogło mi przy pisaniu wypracowania nt"przedstaw bunt człowieka w imię racji rozumu i mityczny powrót do świata utraconych wartości." dziekuje i pozdrawiam :)
  hektor (aaa {at} wp.pl)


Tagi:
Streszczenie Zbrodni i kary - Fiodor Dostojewski - Zbrodnia i kara - Zbrodnia i kara - geneza - Uniwersalizm Zbrodni i kary - Filozofia w Zbrodni i karze - Petersburg w Zbrodni i karze -