Raskolnikow - charakterystyka - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Przebywszy ciężką, groźną dla życia chorobę przeżywa także głęboką duchową przemianę. Kiedy Raskolnikow uświadamia sobie, jak bardzo się pomylił, zaczyna odczuwać pustkę, czuje się człowiekiem przegranym. Tę pustkę wypełnia miłość do Soni. Nawraca się. Powraca do dawno porzuconej wiary religijnej, pod wpływem Soni zaczyna rozumieć wartość transcendentnych praw moralnych i chrześcijańskie podstawy wiary w odkupienie win skruchą i cierpieniem. Pod wpływem Soni Raskolnikow zmienia się, zdziwiony tym faktem pyta samego siebie:
Czyż jej przekonania mogą teraz nie być moimi przekonaniami? A przynajmniej jej uczucia, dążenia...


Zrozumiał, że oto staje przed nim nowe życie. Zaczyna budzić się w nim nadzieja.
Tu zaczyna się już nowa historia, historia stopniowego odradzania się człowieka, stopniowego przechodzenia z jednego świata do drugiego, poznawania nowej, nie znanej dotychczas rzeczywistości.


Raskolnikow jest postacią, którą niezwykle trudno ocenić. Jakkolwiek by nie spojrzeć, ta ocena będzie zawsze niejednoznaczna. Dostojewski celowo przedstawia bohatera jako człowieka rozdwojonego – raz jest dobry i uczynny, innym razem chłodny i wyniosły. Ten duchowy dualizm staje się przyczyną zamętu, dotykającego psychikę bohatera. Raskolnikow to skrajny indywidualista, dopuszczający moralny relatywizm. Dopuścił się haniebnego czynu w myśl pewnej ideologii. A jednak w miejsce spodziewanej ulgi pojawiła się odraza i lęk. Ten stan doprowadza go do choroby pełnej złych snów i majaczeń. Staje się jednostką uwikłaną w haniebny czyn, który niszczy ją wewnętrznie. Jego postawa każe zastanowić się nad kondycją człowieka, nad istotą dobra i zła. Śledząc losy bohatera, widzimy, jak długą drogę musiał przejść, by ulec uzdrawiającej przemianie. Dostojewski celowo tak przedstawił swojego bohatera, by pokazać złożoność natury ludzkiej i mechanizmy kierujące jej postępowaniem.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Zbrodnia i kara - streszczenie szczegółowe
2  Charakterystyka pozostałych bohaterów Zbrodni i kary
3  Motyw miasta w Zbrodni i karzeKomentarze: Raskolnikow - charakterystyka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2012-01-12 18:51:36

Asiu nigdy nie mow nigdy sadze ze wielu jest podobnych do Rodiona wielu bylo i wielu jeszcze bedzie...do pewnego stopnia oczywiscie. Pozdrawiam i zachecam do przeczytania bo warto.


2010-02-24 15:46:42

Właśnie przerabiamy w szkole "Zbrodnię i karę". Książka, choć do najcieńszych nie należy, bardzo mi się spodobała. Planuję przeczytać jeszcze coś Dostojewskiego, choć teraz, w roku szkolnym, lecę na samych lekturach:)


2009-09-01 00:28:07

Uwazam ze komantaz nie oddaje ducha ksiazki i oblicza tej osoby. Poza ta literacka analiza, troche pozbawiona barwy, nalezy dodac ze Raskolnikow jest fascynujacym czlowiekiem, targanym konfliktami i zupelnie sprzeczymi uczuciami. Jest w nim wiele cech psychopatycznych z narcystycznym zabarwieniem. A jednoczesnie jest niesaowicie ciekawy natury ludzkiej, lacznie z wlasna. Jes w nim tez wielel wyzszych uczuc targajacym jego sumeniem i glebokoego wspolczucia.


2009-04-28 11:26:52

książkę czytałem, ale wróciłem po roku do streszczenia przed maturką. napisane jest bardzo fajnie, aczkolwiek dla osób, które jeszcze są przed zapoznaniem się - proponuję osobiście poświęcić tę trochę czasu na zmierzenie się z oryginalną lekturą ;p


2007-11-19 23:03:47

niezłe streszczenie i charakterystyki. i naprawde polecam przeczytanie tej ksiazki, jest niezwykle ciekawa. szkoda tylko, ze tacy ludzie jak Rosklnikow nie zyja dzis, ja juz pewnie dawno takiego kochała..mimo wszytsko;]
Streszczenia książek
Tagi:
Raskolnikow - Charakterystyka Raskolnikowa - Rodion Romanowicz Raskolnikowa - Charakterystyka Rodiona Romanowicza Raskolnikowa - Bohaterowie Zbrodni i kary -