Cytaty - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Do jakiej podłości zdolne jest moje serce!

Ja bym tę starą babę zabił i obrabował, i bądź pewien, że zrobiłbym to bez najmniejszych wyrzutów sumienia. [...] Zabij ją i weź jej pieniądze, z tym że następnie z ich pomocą poświecisz się służbie dla całej ludzkości.

Krew buchnęła jak z wywróconej szklanki.

Za jedno życie – tysiąc żywotów uratowanych od gnicia i rozkładu. Jedna śmierć w zamian za sto żywotów – przecież to prosty rachunek!

Ludzie, podług prawa przyrody, dzielą się ogólnie na dwie klasy: na klasę ludzi niższych, będących, że tak powiem, materiałem, który służy wyłącznie do wydawania na świat sobie podobnych, oraz na ludzi właściwych, to znaczy posiadających dar czy talent, który im pozwala wygłosić w swoim środowisku nowe słowo. [...] Pierwsza klasa jest zawsze władczynią teraźniejszości, druga klasa - władczynią przyszłości. Pierwsi zachowują świat i pomnażają go liczebnie, drudzy pchają świat naprzód i kierują go ku oznaczonym celom.

Nie zabiłem człowieka, zabiłem zasadę.

Nie wierzę w przyszłe życie.

Nie tobie się pokłoniłem, pokłoniłem się całemu cierpieniu ludzkiemu.

Nie wiedział, jak to się stało, lecz nagle coś jakby go poderwało i rzuciło.

Boże! – zawołał – czyżbym był w stanie, czy mógłbym naprawdę wziąć siekierę, walić ją po głowie, rozpłatać jej czaszkę... będę się tarzać w ciepłej, lepkiej krwi, wyłamywać zamek, kraśc i drżeć, skradać się cały zalany... z siekierą... Boże, czy to możliwe?

Boże – błagał – wskaż mi moją drogę, a wyrzekam się tego przeklętego mojego... marzenia!

(..) właściwie wszystko jest w mocy człowieka, ale wszystko mu przechodzi koło nosa jedynie wskutek tchórzostwa.

Człowiek jest podły i do wszystkiego się przyzwyczaja. (...) a co, (...)jeżeli człowiek nie jest podły sam przez się, to jest jako cały rodzaj ludzki, wówczas oznaczałoby to tylko przesądy wymyślone dla przestrachu, że żadne granice nie istnieją i tak powinno być.

(...) aby kogoś poznać, należy badać go ostrożnie i delikatnie, żeby się pospiesznie nie uprzedzić do niego, bo to później bardzo trudno jest wykorzenić.

Słowa to jeszcze nie czyny.

(...) każdego człowieka należy poznać osobiście i z bliska, żeby móc o nim wydawać sąd.

(...) kłamstwo zawsze można przebaczyć; kłamstwo jest nawet bardzo miłe, bo prowadzi do prawdy.

Moje życie nie skończyło się wraz ze śmiercią starej.

Siebie zabiłem, nie staruchę.

Jeżeli ma sumienie, to niech cierpi (...). Jest to dla niego karą, może gorszą od katorgi.

Cierpi ten, komu jest żal ofiary. Gdzie jest zdolność poznania i serce głęboko czujące, tam na pewno nie zabraknie bólu i cierpienia. Ludzie naprawdę wielcy skazani są na tym świecie na wielki smutek.

Starucha to bzdura! [...] Starucha to tylko skutek mojej choroby... chciałem jak najprędzej przestąpić próg...zabiłem nie człowieka, lecz zasadę! Zasadę zabiłem, ale progu przestąpić nie zdołałem i zostałem po tej stronie... Potrafiłem jedynie zabić, więcej nic... Nawet tego nie zrobiłem jak należy...

Ech, jestem tylko wszą estetyczną, i basta!

[...]ze wszystkich wszy wybrałem najbardziej bezużyteczną, a po zabiciu jej postanowiłem wziąć od niej tylko tyle, ile mi potrzeba na pierwszy krok [...] i dlatego jeszcze, dlatego bezwarunkowo jestem wszą, że sam jestem może bardziej podły i nikczemny aniżeli zabita przeze mnie wesz [...]

Wieczność jest dla nas pojęciem, którego nie można określić, czymś potężnym, wielkim.

[...] wielka to sztuka poznać indywidualne cechy człowieka

[...] trzeba się odważyć! [...] Ja... ja chciałem się odważyć i zabiłem

[...] postawiłem sobie kiedyś pytanie: co zrobiłby na moim miejscu, na przykład, Napoleon, gdyby dla rozpoczęcia kariery miał pod ręką nie Tulon, nie Egipt, nie przeprawę przez Mont Blanc czy inne monumentalne i piękne rzeczy, lecz po prostu jakąś śmieszną starowinę, wdowę po registratorze, którą w dodatku trzeba zabić, żeby z jej kuferka zabrać pieniądze (dla tej kariery, rozumiesz?), czy zdecydowałby się na to, gdyby nie było innego wyjścia? Czy powstrzymałoby go przeświadczenie, że jest to czyn zbyt mało monumentalny i... występny?

Jak pająk schowałem się w swoim kącie. [...] niskie sufity i ciasne pokoiki przytłaczają duszę i mózg.

[...] dlaczego jestem tak głupi, że widząc na pewno, że inni są głupi, nie chcę być od nich mądrzejszy? Później zdałem sobie sprawę, Soniu, że za długo trzeba by czekać na to, aż wszyscy zmądrzeją... Potem zaś zrozumiałem, że to się nigdy nie stanie, że ludzie się nie zmienią, że nikt nie jest w stanie ich przerobić i że nawet nie warto się trudzić!

Chciałem się o czymś przekonać, pchała mnie chęć dowiedzenia się, przekonania się natychmiast, czy jestem jak inni wszą, czy też człowiekiem? Czy potrafię przekroczyć ów próg, czy nie? Czy jestem drżącym, nędznym stworem, czy też mam prawo...?

Czy ja zabiłem tę starowinę? Nie, siebie zamordowałem, a nie ją! Ze sobą zrobiłem koniec raz na zawsze!...

A może ja się za surowo sądzę? [...] Może jednak jestem człowiekiem, a nie wszą, może się zbyt pośpiesznie potępiłem... Będę jeszcze walczył.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Zbrodnia i kara - streszczenie szczegółowe
2  Charakterystyka pozostałych bohaterów Zbrodni i kary
3  Fiodor Dostojewski - biografiaKomentarze: Cytaty

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-08-14 16:30:31

Zarówno streszczenie, jak i opracowanie - super! Przyjemnie się czyta, a i łatwo zrozumieć ;-).


2018-08-10 23:17:47

Extra, wsio potrzebne informacje...


2012-03-20 20:11:42

Powiedzcie na której stronie albo chociaz w którym rozdziale znajde ten cytat ponizej? jestem w rozpaczy,,,,potrzebny na wczoraj....chodzi o to ze chce troche wiecej prozy np co jest powyzej w ksiazce tego cytatu Boże! – zawołał – czyżbym był w stanie, czy mógłbym naprawdę wziąć siekierę, walić ją po głowie, rozpłatać jej czaszkę... będę się tarzać w ciepłej, lepkiej krwi, wyłamywać zamek, kraśc i drżeć, skradać się cały zalany... z siekierą... Boże, czy to możliwe?


2009-04-01 12:20:47

kruca fix potrzebuje jakies cytaty o miłości Soni i Raskol. akle chyba słabe szanse co?? :) chyba że zna ktoś jakąs dobra stronke to prosze o kontakt ma emaila adusiab {at} yahoo.pl


2007-04-27 00:37:09

Ziomek nie rżnij pawiana. Na maturę wystarczy na uzyskanie 80% spokojnie. Chyba, że brak Ci umiejętności pisania, bo wszelkie najważniejsze informacje są w ów streszczeniu zawarte. A jeśli chcesz czerpać przyjemność, wręcz delektować się każdym słowem i dochodzić własnych wniosków to przeczytaj sobie tą książkę i nie zawracaj za przeproszeniem d*** porządnym ludziom, którzy mają dużo ważniejsze zajęcia niż czytanie lektur. Pozdrawiam.
Streszczenia książek
Tagi:
Cytaty ze Zbrodni i kary -