Zbrodnia i kara - streszczenie szczegółowe - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Część I

Pierwsze zdania powieści przywołują obraz Petersburga i postać głównego bohatera – Rodiona Romanowicza Raskolnikowa:
Na początku lipca, w dzień nadzwyczajnie upalny, przed wieczorem wyszedł na miasto ze swego nędznego, sublokatorskiego pokoiku, odnajmowanego przy uliczce S-kiej, pewien młody człowiek i wolnym krokiem, jakby niezdecydowanie, skierował się w stronę mostu K-go.


Raskolnikow kieruje swe kroki do Alony Iwanownej, starej lichwiarki, która przyjmuje pod zastaw różne przedmioty w zamian za pieniądze. Jej klientami są głównie ubodzy studenci, którym brakuje pieniędzy na życie i opłacenie czynszu. Raskolnikow przynosi tu nawet ostatnie pamiątki rodzinne, do których należą srebrny zegarek ojca i pierścionek Duni. Rodion dochodzi do wniosku, że stara lichwiarka żeruje w ten sposób na biednych studentach i bogaci się. Uważa, taka sytuacja jest niesprawiedliwa. Wtedy rodzi się w nim straszna myśl o zgładzeniu starej. Podczas jednej z wizyt uważnie przygląda się mieszkaniu, stara się zapamiętać jak najwięcej szczegółów - rozmieszczenie pokojów i przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu. W jego głowie rodzi się pewien plan. Po opuszczeniu mieszkania starej lichwiarki Raskolnikow zachowuje się jak ktoś, kogo opętały koszmary. Prowadzi ze sobą wewnętrzną walkę.

Po wyjściu z domu staruszki Raskolnikow udaje się do szynku, by napić się piwa. Tu zostaje zaczepiony przez Marmiełodowa, który zaczyna mu opowiadać o swoim życiu. Z rozmowy dowiadujemy się, że Marmieładow i jego rodzina cierpią biedę i głód. Sonia, córka Marmieładowa zarabia na rodzinę trudniąc się prostytucją (posiada tzw. żółtą kartę), a on sam jest alkoholikiem. Żona Marmieładowa, Katarzyna Iwanowa, jest chora na gruźlicę.

Raskolnikow otrzymuje list od matki. Donosi ona, że Dunia, siostra Raskolnikowa - po wcześniejszych upokorzeniach, jakie ją spotkały w domu Swidrygajłowów (Dunia pracowała tam jako guwernantka) – zamierza wyjść za mąż za Piotra Pietrowicza Łużyna. W liście znajduje się również zapowiedź ich przyjazdu do Petersburga.

Raskolnikow rozmyśla o liście i dochodzi do wniosku, że decyzja o tak rychłym małżeństwie siostry została podjęta zbyt pochopnie, domyśla się również, że z jego powodu. Mężczyzna dojrzewa do podjęcia decyzji o popełnienia zbrodni i coraz bardziej się w tej myśli upewnia.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Zbrodnia i kara - streszczenie w pigułce
2  Wątek miłości Soni i Raskolnikowa
3  Swidrygajłow - charakterystykaKomentarze: Zbrodnia i kara - streszczenie szczegółowe

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-23 21:41:36

Ja nie nie wiem co myśleć o tym streszczeniu.Nie jest ani złe ani dobre,poprostu takie pośrodku.Faktycznie brakuje tu dużo istotnych faktów,ale można przynajmniej zrozumieć o czym jest ta książka.Moim zdaniem streszczenie jest na 3.Pozdro.


2018-09-23 19:29:08

Dużo faktów i na proste pytania nauczycieli można dzieki temu odpowiadac, ale nie radziłabym liczyc na ocene psychologiczną. Autor tego streszczenia troche zbyt optymistycznie spogląda na Raskolnikowa. Dosłowny przykład? 'Raskolnikow cierpiał jeszcze bardziej, gdy dowiedział się, iż w sprawie aresztowano niewonnego malarza pokojowego, Mikołaja' Jest wyjątkowo wątpliwe, aby w tym momencie miał on jakiekolwiek wyrzuty sumienia, a jedyne co nim targało to raczej strach o własną dupe. I tego typu błędów jest wiecej, wiec uwazajcie;)


2018-09-23 16:44:38

Przeczytałem to streszczenie, ponieważ aktualnie jestem w trakcie czytania serii książek innego autora i nie zamierzam na razie jej przerywać, ale w najbliższym czasie mam zamiar zabrać się i za tę książkę. Niestety, po przeczytaniu tego streszczenia nie mogę rzec, że oczekuję tej chwili z utęsknieniem, ponieważ książka wydaje mi się słaba. Cała akcja toczy się wokół problemów psychicznych Raskolnikowa, a całe przedstawione tu wydarzenie wydaje mi się nielogiczne. Osobiście zatrzymałem się na epoce oświecenia, więc nie mogę stwierdzić, czy w dobie pozytywizmu książka klasyfikuje się jako dobra, lecz z perspektywy osoby racjonalnej mogę powiedzieć, że główny bohater za mało myśli i za dużo robi, a potem stara się zapełnić różnicę nadmierną melancholią. Podsumowując: główny bohater jest nudny, a momentami nawet irytujący; fabuła jest nieskomplikowana i oparta w większości na najbardziej nużącym aspekcie powieści, jakim jest depresja Rodiona; oraz, moim zdaniem, w powieści tej zawarte jest niewiele myśli pozytywistycznych (co byłoby przyjemnym aspektem tej lektury, skoro już mamy przerabiać w szkole pozytywizm), a całość przypomina raczej "Cierpienia młodego Wertera", którego to z trudem już przetrawiliśmy w romantyzmie i który został odrzucony nawet przez romantyków na rzecz wzorca patrioty z jego epoki. Jeśli potraficie wybronić "Zbrodnię i karę" przed moimi zarzutami, to zapraszam do dyskusji, a może dostrzegę piękno tej powieści Pozdrawiam


2018-09-22 16:35:48

Dzięki za streszczenie. Książki tej szczególnie nie trawię. Najgorsza chała jaką czytałam. A do tego by być lekturą nie nadaje się zupełnie. Weź tu tyle człowieku spamiętaj i jeszcze analizuj. Nauczycielom się wydaje, że skoro oni wszystko pamiętają to uczeń też musi po jednokrotnym przeczytaniu ( sami czytają lektury przynajmniej kilka razy , do tego różne opracowania, a potem co roku to samu powtarzają - i małpa by się nauczyła)


2018-09-21 21:52:21

Streszczenie Dobre , ale według mnie mało tych drobniejszych faktów. U mnie na lekcji padaja pytania typu " z Kad wzioł siekiere" co było podczas 4 rozmowy z kimstam. A co do ksiązki to jej nie przeczytałem i nieprzeczytam. Nie jestem zwolennikiem lektór i nie czytam z przymusu. Streszczenie ocenił bym na 4+
Streszczenia książek
Tagi:
Streszczenie Zbrodni i kary - Fiodor Dostojewski - Zbrodnia i kara -