Zbrodnia i kara - streszczenie w pigułce
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Były student prawa Rodion Romanowicz Raskolnikow postanawia zamordować starą lichwiarkę Alonę Iwanownę i zagarnąć jej majątek. Młody człowiek jest przekonany o moralnym uzasadnieniu swego czynu. Raskolnikow jest niezmiernie ambitny i wrażliwy, boleśnie odczuwa swoją poniewierkę i nędzę, ostro doświadcza poczucia rozziewu pomiędzy własnymi możliwościami duchowymi i intelektualnymi a ograniczeniem przypisanej mu kondycji społecznej.

Spotkanie w szynku z Marmiełodowem i refleksja nad bezmiernym upodleniem ojca Soni Marmiełodowej uświadamia mu niesprawiedliwość świata i budzi poczucie solidarności ze skrzywdzonymi i upadłymi. Jego zagubienie i świadomość sytuacji bez wyjścia pogłębiają listy od matki, z których dowiaduje się o ciężkiej sytuacji materialnej swoich bliskich i upokorzeniach swojej siostry Duni, skompromitowanej przez Swidrygajłowa i gotowej dla ratowania finansów rodziny oddać rękę znacznie starszemu od niej i antypatycznemu radcy Łużynowi.

Obrazy ludzkiego cierpienia, wizje okrutnych zdarzeń z dzieciństwa (bestialskie zatłuczenie konia przez jego prymitywnego i brutalnego właściciela) konkretyzują w świadomości Rodiona rozpaczliwą decyzję zamordowania starej lichwiarki i zdobycia w ten sposób pieniędzy, które umożliwią godne życie jemu i rodzinie, pomogą nieść pomoc cierpiącym i poniżonym. W zamiarze tym utwierdza go rozmowa podsłuchana w triaktierni: oficer i student rozważają moralną słuszność tego czynu, przywołując dla przykładu rozpaczliwą postać starej.

W chorobliwym podnieceniu Raskolnikow udaje się z wizytą do lichwiarki, morduje ją siekierą, rabuje złote zastawy i sakiewkę z pieniędzmi. Zaskoczony przez jej siostrę, Lizawietę, zabija także niebezpiecznego świadka i w popłochu ucieka. Zbrodnia zostaje wykryta niemal natychmiast i jej sprawca ma kłopoty z opuszczeniem kamienicy. Przeżyty wstrząs i gorączkowe zabiegi mające na celu ukrycie śladów pogłębiają nerwową przypadłość Raskolnikowa i widoczną już dla wszystkich niezborność psychiczną. Rodion chowa zrabowane pieniądze i kosztowności w ustronnym miejscu, błąka się w stanie niepełnej świadomości po mieście, wreszcie - już w swojej izdebce - doznaje ataku choroby, która przez cztery dni unieruchamia go w gorączce i malignie.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Zbrodnia i kara jako powieść psychologiczna
2  Charakterystyka pozostałych bohaterów Zbrodni i kary
3  Raskolnikow - charakterystykaKomentarze
artykuł / utwór: Zbrodnia i kara - streszczenie w pigułce


 • Polecam tą lekturę wszystkim licealistom ! Sam przeczytałem tylko lekko ponad połowę, a właśnie w tym momencie czytam streszczenie w celu przypomnienia sobie do matury ;) Po maturze, gdy będę miał trochę czasu na pewno sięgnę jeszcze raz po tą książkę. Naprawdę POLECAM !
  Sensi ()

 • JKBADH;) (): oj nie, to była przykrywka Rodion nie był złożonym człowiekiem a jedynie rozchwianym. On przykrył chęć kradzieży pobudkami ideologicznymi- tak dla czystości sumienia
  Anonim ()

 • polecam przeczytanie tej lektury. Według mnie najlepsza w całym kanonie. :) Robię teraz przypomnienie do matury i gdyby było więcej czasu, to jeszcze raz bym chętnie przeczytała :)
  madzia ()

 • Roskolnikowi nie chodziło głownie o pieniądze to była dla niego sprawa drugorzedna.uwarzał siebie za nadczłowieka chcial poświecić sie na dobra ludzkości jak np.Napoleon. A na śmierci starej każdy by skorzystał
  JKBADH;) ()

 • Do Pauli..Widać, że słabo u Ciebie ze znajomością lektury. Zerwanie zaręczyn nastąpiło o śmierci Marmieładowa. Więc ni wprowadzaj ludzi w błąd. Co do morderstwa t nie chodziło tu o pieniądze tylko o to, że Raskolnikow uważał, ze stara lichwiarka jest nikomu nie potrzebna, a wibitna jednostka (za jaką uważał się Raskolnikow) może dopuścić się zbrodni dla dobra ludzkości. Np jak Napoleon.
  Nataliz ()

 • Zgadzam sie z w/w komentarzem. Pieniądze były drugorzędną sprawą, był to impuls spowodowany rozmową studentów w barze. Główną myślą Roskolnikowa był fakt, że wszyscy by skorzystali na tym gdyby stara umarła, więc w mniejszym stopniu kierowały go własne pobódki. Odnośnie tej kolacji na której zostały zerwane zaręczyny, to miało miejsce zanim Marmieładow zginął.
  Paula (paolcia120 {at} interia.pl)

 • Streszczenie jest w porządku, ale to nie to samo co książka :) Ze streszczenia nigdy się nie wyniesie tyle, co z przeczytania całości lektury. Pozdrawiam
  Monika ()

 • Streszczenie w pigułce moim zdaniem jest jak najbardziej ok. Z niego dowiedziałam się samych najistotniejszych wydarzeń, które na pweno przydadzą mi się podczas lekcji;-). Dziękuję;-*
  asia19 (asia.chojnacka185 {at} wp.pl)

 • eleganckie :) bardzo pomogło mi przy pisaniu wypracowania nt"przedstaw bunt człowieka w imię racji rozumu i mityczny powrót do świata utraconych wartości." dziekuje i pozdrawiam :)
  hektor (aaa {at} wp.pl)


Tagi:
Streszczenie Zbrodni i kary - Fiodor Dostojewski - Zbrodnia i kara - Zbrodnia i kara - geneza - Uniwersalizm Zbrodni i kary - Filozofia w Zbrodni i karze - Petersburg w Zbrodni i karze -