Wątek społeczny w Zbrodni i karze - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Zbrodnia i kara to przykład powieści realistycznej bardzo dokładnie przedstawiającej obraz społeczeństwa rosyjskiego drugiej połowy XIX wieku. Dostojewski uwagę czytelnika kieruje na najniższą warstwę społeczną. Jego bohaterowie to ludzie borykający się z nędzą (Raskolnikow, rodzina Marmieładowów), uwikłani w zbrodnie i inne występki (Raskolnikow, Swidrygajłow), degeneraci społeczni i alkoholicy (Marmieładow), prostytutki (Sonia).

Kryzys ekonomiczny i przemysłowy przyczynia się do ubożenia ludności, kwitnie przestępstwo i prostytucja. Pisarz porusza problem alkoholizmu i materialnej nędzy. Codziennością dla ludzi z marginesu społecznego jest zmaganie się z bezrobociem, chorobami (gruźlica Katarzyny Iwanownej), głodem.

Nędza rodziny Marmieładowa była już taka, że nikt z nich nie miał bielizny na zmianę. Katarzyna Iwanowna nie mogła znieść brudu i wolała męczyć się nad siły po nocach, gdy wszyscy śpią, aby do rana wysuszyć mokrą bieliznę na rozciągniętym sznurze i dać każdemu czystą.

Codzienna egzystencja razi swą brzydotą. Szczególną litość wzbudzają dzieci Marmieładowa:
Najmłodsza dziewczynka, może sześcioletnia, spała na podłodze w jakiejś dziwnej, siedzącej pozie, z głową wtuloną w kanapę. Chłopiec, o rok starszy od niej, drżał w kącie na całym ciele i płakał. Wyglądało na to, że przed chwilą go wygrzmocono. Starsza dziewczynka, w wieku lat dziewięciu, wysoka i cienka jak zapałka, w nędznej, podartej koszulinie i w narzuconym na ramionka kortowym paltociku, sprawionym jej prawdopodobnie ze dwa lata temu, bo nie sięgał teraz nawet do kolan, stała w kącie obok młodszego braciszka, obejmując go długą, chudą jak patyk ręką. Zdawała się go uspokajać, coś mu szeptała, różnymi sposobami usiłowała powstrzymać go, żeby się znów nie rozbeczał, równocześnie zaś ze strachem śledziła za matką swymi wielkimi, ciemnymi oczyma, które wydawały się w jej wychudłej i wystraszonej twarzyczce jeszcze większe, niż były w rzeczywistości.
Dostojewski przedstawia tragiczny los dziecka cierpiącego, zaniedbanego, pozbawionego miłości, prawdziwego dzieciństwa oraz opieki rodzicielskiej.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Zbrodnia i kara - streszczenie w pigułce
2  Sonia - charakterystyka
3  Uniwersalność przesłania powieściKomentarze: Wątek społeczny w Zbrodni i karze

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-08-14 22:35:05

aha, napisales, ze Raskolnikow nie ma zadnych hamolcow przed zabicie lichwiarki. Nie prawda. W zasadzie za do popelnienia samej zbrodni zadaje sobie pytanie:"Czy ja naprawde chce to zrobic? Czy na serio mysle o tym szalenstwie?". Ma watpliwosci do ostatniej chwile. Stara sie znalezc racjonalne argumenty usprawiedliwiajace swoj czyn (pieniadze na pomoc ludzim jak on, potem na wieksza jeszcze skale; Alona jest "wsza" - w zasadzie to uczyni dobrze zabijajac ja, etc). Zbrodnie popelnia w goraczce, nie jest to abujstwo z zimna krwia. Raskolnikow odczuwa strach, nie mysli jasno, potewm wrecz panikuje. Ma opory.


2018-08-09 21:09:29

stronka całkiem całkiem tylko troszeczke za mało szczegółów POZDRO :D:D:D


2018-08-09 06:56:33

fajna stronka , ale z deczkamało szczególików :P


2010-05-12 20:10:55

Może i to nie na temat, bo lektura oprócz 200 stron rozważań, na temat "czy się przyznać, czy nie", może nie jest super interesująca, ale przynajmniej nie zanudza. A na temat komentarza kolego pod spodem: Amen, Amen, Amen;D


2009-09-16 19:00:33

e ty polonistko, cieszysz sie ze kazesz ludziom pisac jakies bezsensowne wypociny i ze mają ciezko? szkoda ze nie masz mózgu i nie wiesz, ze niektorych interesuje np. matmmatyka i mogą w zyciu bardzo wiele osiagnąć bo są z niej dobrzy i nie potrafią pisac takiego niepotrzebnego gówna a Ty kiedy z radoscią usadzasz takich "głąbów" zabierasz im szanse na rozwój i ksztalcenie w tym kierunku do ktorego mają talent. humaniści precz! banda wyżeraczy zerujących na głupocie systemu szkolnictwa.
Streszczenia książek
Tagi:
Uniwersalizm Zbrodni i kary - Zbrodnia i kara - Fiodor Dostojewski -