Wątek społeczny w Zbrodni i karze
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Zbrodnia i kara to przykład powieści realistycznej bardzo dokładnie przedstawiającej obraz społeczeństwa rosyjskiego drugiej połowy XIX wieku. Dostojewski uwagę czytelnika kieruje na najniższą warstwę społeczną. Jego bohaterowie to ludzie borykający się z nędzą (Raskolnikow, rodzina Marmieładowów), uwikłani w zbrodnie i inne występki (Raskolnikow, Swidrygajłow), degeneraci społeczni i alkoholicy (Marmieładow), prostytutki (Sonia).

Kryzys ekonomiczny i przemysłowy przyczynia się do ubożenia ludności, kwitnie przestępstwo i prostytucja. Pisarz porusza problem alkoholizmu i materialnej nędzy. Codziennością dla ludzi z marginesu społecznego jest zmaganie się z bezrobociem, chorobami (gruźlica Katarzyny Iwanownej), głodem.

Nędza rodziny Marmieładowa była już taka, że nikt z nich nie miał bielizny na zmianę. Katarzyna Iwanowna nie mogła znieść brudu i wolała męczyć się nad siły po nocach, gdy wszyscy śpią, aby do rana wysuszyć mokrą bieliznę na rozciągniętym sznurze i dać każdemu czystą.

Codzienna egzystencja razi swą brzydotą. Szczególną litość wzbudzają dzieci Marmieładowa:
Najmłodsza dziewczynka, może sześcioletnia, spała na podłodze w jakiejś dziwnej, siedzącej pozie, z głową wtuloną w kanapę. Chłopiec, o rok starszy od niej, drżał w kącie na całym ciele i płakał. Wyglądało na to, że przed chwilą go wygrzmocono. Starsza dziewczynka, w wieku lat dziewięciu, wysoka i cienka jak zapałka, w nędznej, podartej koszulinie i w narzuconym na ramionka kortowym paltociku, sprawionym jej prawdopodobnie ze dwa lata temu, bo nie sięgał teraz nawet do kolan, stała w kącie obok młodszego braciszka, obejmując go długą, chudą jak patyk ręką. Zdawała się go uspokajać, coś mu szeptała, różnymi sposobami usiłowała powstrzymać go, żeby się znów nie rozbeczał, równocześnie zaś ze strachem śledziła za matką swymi wielkimi, ciemnymi oczyma, które wydawały się w jej wychudłej i wystraszonej twarzyczce jeszcze większe, niż były w rzeczywistości.


Dostojewski przedstawia tragiczny los dziecka cierpiącego, zaniedbanego, pozbawionego miłości, prawdziwego dzieciństwa oraz opieki rodzicielskiej.

Udostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Cytaty
2  Szczegółowy plan wydarzeń
3  Zbrodnia i kara - streszczenie szczegółoweKomentarze
artykuł / utwór: Wątek społeczny w Zbrodni i karze


 • Może i to nie na temat, bo lektura oprócz 200 stron rozważań, na temat "czy się przyznać, czy nie", może nie jest super interesująca, ale przynajmniej nie zanudza. A na temat komentarza kolego pod spodem: Amen, Amen, Amen;D
  Henryk:) (Hendryk2 {at} wp.pl)

 • e ty polonistko, cieszysz sie ze kazesz ludziom pisac jakies bezsensowne wypociny i ze mają ciezko? szkoda ze nie masz mózgu i nie wiesz, ze niektorych interesuje np. matmmatyka i mogą w zyciu bardzo wiele osiagnąć bo są z niej dobrzy i nie potrafią pisac takiego niepotrzebnego gówna a Ty kiedy z radoscią usadzasz takich "głąbów" zabierasz im szanse na rozwój i ksztalcenie w tym kierunku do ktorego mają talent. humaniści precz! banda wyżeraczy zerujących na głupocie systemu szkolnictwa.
  hhee ()

 • ta strona jest genialna, zawiera niezbedne informacje powtorkowe, juto matura, 90% lektur przeczytalam i to jest swietna strona zeby powtorzyc i uzupelnic ewentualne braki. widac ze jest pisana przez osoby ktore znaja sie na rzeczy, wszystko jest uporzadkowane i przemyslane. jesli ktos potrzebuje wypracowan to wtedy na sciage czy bryka. ale ten portal bije pozostale na leb na szyje. na prawde jest kapitalny. pozdrawiam tworcow i gratuluje autorom tekstow dziekujac jedniczesnie :)
  K. ()

 • heh przeczytałam ten komentarz Justyny i mnie rozwalił. Dziewczyno wez sie zastanow co ty piszesz strona dla zawodowki a nie dla LO bo ty potrzebujesz prace na 350 słów no pomyśl troche i napisz coś od siebie a jak szukasz gotowca to zajrzyj na jakiegoś bryka to ta możesz spisać gotową pracę, a to jest akurat jedna z lepszych stron z opracowaniami.
  osłabiona ()

 • Interesujące, bo przeglądając strony, na których znajdują się wszelkiego typu ściągi i opracowania dla uczniów, natrafiam na komentarze, że mało, że pobieżnie, że dla zawodówki itd. Sprawdzanie prac uczniowskich z komputerem jest całkiem przyjemne. Dziwię się, że nauczycielka jednego z użytkowników tego forum jeszcze na to nie wpadła, ale głupawo ocenia cwaniaka na 4. Dzieci, korzystajcie z informacji, skoro macie naiwnych belfrów! Ja, czytając pracę, szybko podejrzewam, czy jest ona autorska, bo rozmawiam z uczniami, znam ich sposób wysławiania się, myślenia, zasób leksykalny. Gdy pada podejrzenie, szukam w necie. Pozdrawiam wszystkich, których nie uczę, bo mieliby ciężko!!! A swoich uczniaków oświęcimskich także pozdrawiam!
  KTOSIK (mario {at} o2.pl)

 • hehe moim zdaniem ..jeżeli ktoś potafi kojarzyć fakty.. itd ..przeczytając streszczenie i opracowanie .. zna lekturę znakomicie; ) jestem w 2LO i nie przeczytałam żadnej..a mam 4 z polaka..;D a chodze do dosc renomowanej szkoly : pozdro..
  Marta (m4rtuss {at} wp.pl)

 • Ach, wy wszyscy jestescie zbyt powierzchowni. "Zbrodnia i Kara" - powinna dzialac na was wszystkich tworczo. Podejrzewam, ze wielu z nas nie zasluguje na przeczytanie takiego dziela.
  Rozalia (rozalia1982 {at} lycos.de)

 • wszystko ok ale Dostojewski pisząc tę książkę był bardziej zainteresowany jednostką wybitną która występuje u Stirnera...redagując takie rzeczy warto dojść do źródeł...reszta stronki ok ale czasem pewne rzeczy trzeba skonfrontować...
  Kasia ()

 • Justyna co ty chcesz miec wszystko na tacy podane?? dziewczyno sama pomyśl, masz tu tyle informacji ktore mozna w piekny i interesujący sposonb rozwinąć. nie czaje niektorych ludzi....
  Adzik (naik33 {at} wp.pl)


Tagi:
Uniwersalizm Zbrodni i kary - Zbrodnia i kara - Fiodor Dostojewski -